ART / Watercolor paintings & Drawings / Tusch 4892750
*
nr 489 2750
Tusch
Lenght: ()
lavering, Sven Grönvall Åland 51x40
Droit De Suite
Withdrawn
Auction date:
Monday October 8 2007
at 17:20:57
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller lavering tusch vattenfärg
-
7234 INDIAN INK DRA..
Greta Gerell (1898-1982), Sweden. Man med redskap,..//
Auction ends
in two weeks
17 juni at 18:41
-
2007 INDIAN INK DRA..
Lenke Rothman (1929-2008), Sweden. Landskap med tr..//
Auction ends
in two weeks
17 juni at 20:31
-
2006 INDIAN INK DRA..
Lenke Rothman (1929-2008), Sweden. Landscape. Sign..//
Auction ends
in two weeks
17 juni at 20:09
*
Tusch
nr 489 2750
Tusch
Lenght: ()
lavering, Sven Grönvall Åland 51x40
Droit De Suite | |
---|---|
Withdrawn |
|
Auction date: |
Monday October 8 2007 |
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller lavering tusch vattenfärg
-
7234 INDIAN INK DRA..
Greta Gerell (1898-1982), Sweden. Man med redskap,..//
Auction ends
in two weeks
17 juni at 18:41 -
2007 INDIAN INK DRA..
Lenke Rothman (1929-2008), Sweden. Landskap med tr..//
Auction ends
in two weeks
17 juni at 20:31 -
2006 INDIAN INK DRA..
Lenke Rothman (1929-2008), Sweden. Landscape. Sign..//
Auction ends
in two weeks
17 juni at 20:09